Naše aktivity v roku 2014

Naše aktivity v roku 2014


December 2014

* Naše združenie, ktoré stavia novú športovo-oddychovú zónu v Šali, dostalo predvianočný darček. Od partnerov sme získali materiál na šesť kusov nových lavičiek. Ich konštrukciu sme s pomocou rodiny vyhotovili v uplynulých dňoch svojpomocne. Oceľové rúry nám darovala galantská spoločnosť Prima Steel s. r. o. Na ňu nainštalujeme dosky. Zhotovil ich jeden zo šalianskych podnikateľov, ide o výsledok spolupráce s občianskym združením (OZ) Šaľa – Tvoje mesto. Nové lavičky v štandardnom vzhľade nainštalujeme na nové detské ihrisko budúci rok.

“Hoci sme našu stavbu symbolicky “zazimovali”, v práci sme pokračovali aj naďalej. Oslovujeme a hľadáme ďaľšiu podporu. Tešíme sa, že tesne pred Vianocami sme jednu získali. V spolupráci s ďalším občianskym združením prispejeme k tomu, aby nové detské ihrisko opäť opeknelo. Ďakujeme za pomoc,” hovorí v tlačovej správe pre médiá Rastislav Gabera, predseda nášho združenia. Nové lavičky budú súčasťou tzv. oddychovej zóny. S OZ Šaľa – Tvoje mesto, ktoré pomohlo pri získaní dosiek a ich zaplatení, už v minulosti spolupracovalo pri úprave časti zelene na sídlisku.

* Príprava konštrukcií na lavičky na detské ihrisko

—————————————————————–

November 2014

* Diskusia s dodávateľom o vytvorení tabule s prevádzkovým poriadkom a sponzormi na ihrisko
* Lokálny a nadregionálny fundrasing (snaha získať finančné prostriedky na projekt)

—————————————————————–

Október 2014

* Mestská polícia zvýši počet hliadok a peších pochôdzok na ulici, kde budujeme nové detské ihrisko. Ide o miesto, na ktorom v uplynulých dňoch vyčíňali zatiaľ neznámi vandali. Zničili časť oplotenia nového detského ihriska, ktoré svojpomocne staviame. Vyplýva to z diskusie, ktorú sme iniciovali s primátorom mesta Šaľa Martinom Alföldim a náčelníkom MsP Petrom Kokavcom. Stretli sme sa s nimi dva dni po incidente. Väčšiu bezpečnosť na ihrisku chceme zvýšiť i zavedením špeciálneho technického zariadenia, ktorý bude v blízkosti ihriska. Vzhľadom na nevyhnutnosť ochrany areálu ho nebudeme špecifikovať.

“Náčelník šalianskej mestskej polície dostal pokyn, nech sa na mieste robí obchôdzka častejšie,” potvrdil na stretnutí, o ktorom sme informovali aj médiá, primátor mesta Šaľa Martin Alföldi. Dohodu potvrdila i Mestská polícia. Jej náčelník Peter Kokovec zároveň zdôraznil, že na to, aby mohli byť podobné prípady riešené, musia byť z druhej strany aj nahlásené. “Odporúčam, nielen združeniu, ale komukoľvek – pri akomkoľvek podobnom incidente, aby občania okamžite zavolali 159, nech sa sitácia rieši priamo na mieste s tými, čo sa ich to týka,” dodal Kokavec, ktorý sa stretol Rastislavom Gaberom, Mariánom Marčekom a Michalom Lipiakom.

Stretnutie sme iniciovali po tom, ako došlo k incidentu. Všetkých susedov i obyvateľov mesta pozývame k tomu, aby akúkoľvek nekalú činnosť v súvislosti s projektom, ktorý realizujeme, nahlásili na políciu. Občania môžu protispoločenskú činnosť nahlasovať aj anonymne, a to prostredníctvom formulára, ktorý sa nachádza na stránke MsP. Dotaznik je anonymný. V dotazníku sa dajú vyplniť údaje ako opis situácie, ktorá sa obeti stala, miesto a čas, kedy sa situácia odohrala, prípadne meno osoby páchateľa. Okrem toho sa vo vestibule Mestského úradu v Šali nachádza aj schránka na anonymné podnety. 

* Časť plota pri jednej zo vstupných brán na novom detskom ihrisku na ulici Novomeského v Šali dnes zničili neznámi vandali. Upozornili sme na to dnes susedov i médiá. Škoda predstavuje niekoľko desiatok eur. Za obeť padla časť plota pri jednej zo vstupných brán. Po poškodení sme ho opravili. “Je nám ľúto, že sa nájdu takí ľudia, ktorí si nevážia prácu iných. Našou snahou je vybudovať na sídlisku miesto, kde sa budú stretávať rodiny s deťmi. Žiaľ, vyzerá to tak, že táto snaha vychádza nazmar a neznámi páchatelia sa postarajú o to, aby ihrisko neslúžilo svojmu účelu,” hovorí náš predseda Rastislav Gabera. Susedov i ďalších obyvateľov prosíme, aby v prípade, ak vidia poškodzovanie ihriska, nech okamžite volajú políciu. Ihrisko, ktoré bude oficiálne dokončené až budúci rok, bolo v týchto dňoch k dispozícii v obmedzenom režime.

* Za jednou zo brán na nové detské ihrisko, ktoré posledné týždne budujeme, pribudli rolky trávnatého koberca. Cieľom tejto práce, ktorej sme sa venovali na dnešnej brigáde, bolo skrášliť vstup na ihrisko, ako aj zvýšiť bezpečnosť pri vchádzaní detí na štrkovú plochu ihriska. Pôvodné šikmý vstup už v tejto časti nie je, koberec konci až pri štrku.  Túto prácu sme začali najskôr zemnými prácami. S lopatami a rýľami sme prípravili miesto medzi dvomi valmi. Po ostránení hliny s burinou sme jemne prekyprili vrchnú vrstvu zeminy a na ploche sme postupne inštalovali trávne koberce. Prečnievajúce kraje sme odrezali. Výsledok našej práce si môžete pozrieť v našej fotogalérii. Ďakujeme za dar od Kaťušky.  

* Mestské zastupiteľstvo v Šali na svojom zasadnutí súhlasilo s implementáciou tzv. participatívneho rozpočtu pre rok 2015. Deklarovali súhlas s jeho zavedením, výška prostriedkov bude priamo v rozpočte určená podľa osožnosti. Rozhodnú o nej až noví mestskí poslanci (po voľbách).  Teší nás, že sme ešte koncom leta predložili jeden z projektov, vďaka ktorému chceme získať finančné prostriedky na výstavbu nášho prvého projektu – nového detského ihriska. Projekt je pracovne nazvaný Šmýkalkovo. Držte palce! ? Viac informácií o prebiehajúcej diskusii je možné nájsť v otvorenej facebookovej skupine s názvom “Participatívny rozpočet Šaľa“.

* Na výstavbu nového detského ihriska sme získali ďalšiu podporu. Nefinančnú podporu sme dostali od galantskej spoločnosti Prima Steel s. r. o. Venovala nám narezané oceľové rúry, z ktorých vyrobíme konštrukciu na šesť nových lavičiek. Tie budú na novom detskom ihrisku.  Ďalším darcom je šalianska firma Merchant, s. r. o. Z daňovej asignácie, ktoré získala za tento rok, daruje združeniu 350 eur na samotnú výstavbu ihriska. Ďalšie peniaze putujú na účet organizácie od spoločnosti Melk s. r. o. z Bratislavy (100 eur) a rodiny Alexandra a Silvie Vászondyovcov (100 eur). Ďakujeme!

* O našej výstavbe nového detského ihriska priniesla reportáž Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). V Novinách RTVS ste ju mohli vidieť naživo 25. októbra 2014. Ďakujeme za šírenie dobrej myšlienky, o ktorú sa usilujeme. V prípade, že ste si reportáž nestihli pozrieť, nájdete ju v archíve televízie – od 33:58 do 35:34 min.

* Našim rodinám sa za takmer sedem mesiacov podarilo s podporou susedov a sponzorov zrevitalizovať časť plochy staršieho trávnatého ihriska a vybudovať na nej nové detské ihrisko. Hoci oficiálne bude slúžiť až po jeho dokončení budúci rok, v obmedzenom režime je k dispozícii už teraz. Ide o projekt nášho občianskeho združenia Novomeského, ktoré dnes na rovnomennej ulici, ako je názov združenia, zorganizovali poslednú tohtoročnú spoločnú brigádu so susedmi. Naším zámerom, ktorému sa venujeme už od začiatku tohto roka, je postaviť na sídlisku novú športovo-oddychovú zónu.

Poslednú tohtoročnú brigádu, na ktorej dnes opäť nechýbali aktívni susedia, sme venovali zemným úpravám. S lopatami a hrabľami sme vyrovnali zeminu vedľa fólii proti burine na okrajoch detského ihriska. Na ňu sme potom prisypali štrk a okraje zarovnali. V najbližších dňoch už chceme dokončiť iba niektoré úpravy, aby na ihrisku nedošlo k úrazu detí. Doteraz sme odpracovali spolu so susedmi, rodinou a známymi na výstavbe vyše 250 dobrovoľníckych hodín. Všetci dobrovoľníci pracovali na projekte doteraz bez nároku na odmenu, píšeme v tlačovej správe pre médiá.

Celková investícia na nové detské ihrisko je plánovaná na minimálne 10-tisíc eur. Doteraz sme investovali okolo 6 000 eur. Dve tretiny z tejto sumy sme zaplatili spoločnosti NAJ detské ihrisko z Valče, ktorá im na detské ihrisko nainštalovala dve retiazkové hojdačky, vežu so šmykľavkou, pružinovú a prevažovaciu hojdačku. Ďalšie prvky plánujeme doplniť po získaní ďalších finančných prostriedkov. Na valy , ktoré vznikli zo zeminy, chceme pridať šmýkalky a lezeckú stenu. Inštalujeme ich však až budúci rok, keďže s ďalšími prácami budeme pokračovať po zime. Rozhodnutie ovplyvnilo počasie.

* Výstavba novej športovo-oddychovej zóny, ktorá vzniká na ulici L. Novomeského v Šali, bude pokračovať po zime. Rozhodli sme o tom dnes. Toto rozhodnutie sme urobili po tom, ako sa v posledných dňoch výrazne zmenilo počasie, ktoré im v prácach pokračovať neumožňuje. Problémy nám spôsobuje najmä silný vietor, nízke teploty a dážď. Poslednú tohtoročnú brigádu plánujeme v sobotu 25. októbra.

“Náš tohtoročný cieľ sme úspešne splnili. Na ploche, ktorú sme si prenajali, sú viditeľné prvé výsledky našej snahy vytvoriť nové miesto pre stretávanie sa všetkých generácií. Prvý projekt, ktorým je nové detské ihrisko, v obmedzenom režime slúži verejnosti. Upozorňujeme však, že keďže na ňom stále prebiehajú zemné práce, pobyt na ňom je výlučne na vlastne riziko. Koniec jesene a začiatok zimy nie je ideálnym obdobím na dokončenie projektu, preto sme sa v záujme zachovania zdravia nás i naších detí rozhodli, že vo výstavbe budeme pokračovať opäť po zime,” vysvetľuje predseda nášho v tlačovej správe, ktorú sme poslali médiám.

Naše združenie predstavilo ideu postaviť novú zónu v apríli. V júli dostalo od mesta pozemok do prenájmu. Potom, ako sme získali na projekt peniaze, začali sme v septembri so zemnými a výkopovými prácami nového detského ihriska. Následne, ako dodávateľ na mieste nainštaloval prvé prvky, sme pozemok oplotili. Posledné dni sme sa venovali zemným úpravám samotnej plochy ihriska a dvoch valov. Doteraz sme investovali okolo 6000 eur. Navyše sme na mieste odpracovali vyše 250 dobrovoľníckych hodín. Predpokladané náklady nového detského ihriska sú okolo 10-tisíc eur.

* V čase, keď je vonku nepriaznivé počasie, sme aktualizovali foto- a videogalériu na našej stránke. Prezentujú činnosť, ktorej sa venujeme, ako aj stav prác.K dispozícii sú odkazy na fotoalbumy a odkaz na youtube kanál. Prinášajú napríklad zábery z poslednej spoločnej brigády so susedmi i stavby nového detského ihriska. Upozorňujeme, že pobyt na ihrisku je na vlastné riziko

* Po zemných a výkopových prácach, stavbe oplotenia a inštalácii prvkov pokračovali práce na novom detskom ihrisku, ktoré bude čoskoro už oficiálne slúžiť rodinám s deťmi na ulici L. Novomeského. Dnešnú celodennú brigádu sme venovali zemným úpravám dvoch valov, ktoré ohraničujú plochu na hranie. S pomocou lopát sme odhrnuli časť štrku po okrajoch. Potom sme s pomocou motýk, rýľov, lopát a hrablí povrch valov vyčistili od skál, buriny a ílovitej hliny. Potom sme ich upravili do výslednej podoby. Následne sme na jeden z valov položili textíliu a uchytili ju kotviacimi skobami. Na ňu sme nasypali čistú zeminu a privalcovali ju valcom. V najbližších dňoch na prvý val nasadíme trávu. Rovnaká práca nás čaká aj druhým valom. Po ich úprave bude táto časť projektu pripravená pre budúce využitie. Počítame s tým, že na ne v budúcnosti nainštalujeme šmýkalky a lezeckú stenu. O tomto zámere plánujeme informovať aj médiá. Veľmi ďakujeme a oceňujeme pomoc všetkých susedov a známych, ktorí dnes už od rána až do večera prišli pomôcť. Osobitne ďakujeme i najmenším i tým väčším, ktorí si nielen vyskúšali, aké prvky detského ihriska sú na mieste, ale aj aktívne pomáhali.
Ďakujeme i za koláčik jednej z našich susediek. Nabudúce pozývame i ďalších. Osobitne oteckov malých ratolestí, ktoré sa na ihrisku budú hrať. Ak nás uvidíte na mieste, potešíme sa vašej osobnej pomoci i hre vašich detí na ihrisku. Vítaní sú všetci.

* Naše združenie v týchto dňoch získava prvé ocenenia. Od súkromných darcov nám prišla na účet prvá finančná podpora. Ďakujeme! Pripojiť k nim sa môžu aj ďalší, podporiť nás môžu na čísle účtu 3316713051/0200.  Radi by sme si za občianske združenie splnili milú povinnosť a zároveň urobili radosť aj všetkým ktorí stoja za nami. Máme radosť lebo dnes na náš účet pribudlo ďalších 200 eur. Za finančnú podporu ďakujeme Dušanovi Szőlősymu. Ďalšie poďakovanie patrí spoločnosti Schetelig, ktorej zamestnanci nám dnes počas ďalšej brigády venovanej úpravám areálu priviezli tkaninu a zeminu. Ďakujeme!

* Podali sme dve žiadosti o poskytnutie dotácie z Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK). Prvá je na podporu športových aktivít na detskom ihrisku, ktoré aktuálne budujeme a druhá na podporu jednej akcie pre rodiny s deťmi, ktorú by sme radi zorganizovali budúci rok v Šali. NSK poskytuje dotácie v zmysle VZN o poskytovaní dotácií z rozpočtu kraja na podporu kultúry a športu. Viac informácií o aktuálnej výzve, ktorej termín uzávierky je práve dnes (15. 10. 2014), je možné nájsť na stránke NSK. Držte palce!

* Ďalšia práca za nami. Zábavu a hru detí a mladých na detskom ihrisku, ktoré staviame, už chráni nové oplotenie. Chýbajúce ‘hranice’ nášho prvého z oficiálnych projektov pribudli v týchto dňoch. Plot ohradzuje vyše tisíc m2. So stavbou sme začali pred 10 dňami. Najskôr sme zamerali a vyznačili miesta, kde sme vyhĺbilo diery na stĺpiky. Potom sme ich osadili a zaliali betónom. Poslednou prácou bolo navíjanie pletiva, ktorá sa skončila v utorok večer, informujeme médiá v tlačovej správe. Výstavba plota predstavuje ďalšiu etapu prác na novom ihrisku, ktoré sme začali koncom septembra. Inštaláciu plota sme vykonali svojpomocne s pomocou susedov, rodiny a známych. Ďakujeme všetkým za pomoc!

*Po dnešnom večeri a brigáde nám chýba posledných pár metrov na to, aby sme úspešne ukončili stavbu oplotenia okolo detského ihriska. Pokračujeme v najbližších dňoch. Ďakujeme za pomoc všetkým, ktorí prišli. Mimoriadne nás po práci potešila správa o ďalšej finančnej podpore. Jedna z našich susediek – Zuzana Péteriová – darovala “z lásky na dobrú vec detičkám” 60 eur. Ďakujeme za krásny dar spojený s blahoželaním.

* Tešíme sa z ďalej novinky. Uzavreli sme spoluprácu so slovenskou pobočkou fínskej spoločnosti Schetelig. Táto spoločnosť vznikla v roku 1929. Svoje zastúpenie má v deviatich krajinách Európy. Jej pobočka, ktorá zastupuje značky z 15 krajín z celého sveta sveta, sídli od roku 2004 vo Vlčanoch. Získali sme tak cenný kontakt s firmou, ktorá sa venuje dovozu a distribúcii záhradkárskych a pestovateľských potrieb. Bezplatne od nej získame zeminu, fóliu a osivá trávy. Ďakujeme za podporu!
* Ďalšia práca za nami. Potom, ako sme v sobotu zabetónovali všetky stĺpiky okolo detského ihriska, sú po dnešnej brigáde už na všetkých stranách zavesené aj nosné drôty a rozvinutý drôt. Približne jeden a pol dĺžky oplotenia (jedna strana kompletná, ďalšia spolovice) už má nasadené aj plotové pletivo. Zvyšok urobíme v najbližších dňoch. Ďakujeme za pomoc!

* Ako by ste definovali dobrovoľníctvo z Vášho pohľadu – pohľadu toho kto dobrovoľnícke aktivity vykonáva? – Dostali sme otázku/y z portálu SalaOnline.sk: “Považujeme to za činnosť, ktorú vykonávame na určitý čas bez nároku na odmenu v prospech dobra iných. Ide o dobrovoľné rozhodnutie človeka venovať svoj čas a schopnosti službe iným,” odpovedali sme. Ďalšie odpovede nájdete na tomto mieste.

*Máme za sebou celodňovú brigádu. Venovali sme sa stavbe oplotenia. Úspešne sme zabetónovali všetky stĺpiky okolo detského ihriska. Na dvoch stranách sme zároveň napli aj nosné drôty a pretiahli cez ne rozvinutý drôt. Potom, ako v najbližších dňoch nasadíme zvyšné, čaká nás rozvíjanie plotového pletiva a jeho zavesovanie. Ďakujeme všetkým, ktorí prišli pomôcť. Prosíme susedov a ľudí žijúcich a bývajúcich v okolí, aby mali pochopenie pre obmedzenia, ktoré vyplývajú z prác.

* Naše združenie sa veľmi potešilo sponzorskému daru vo výške 100 eur, ktorý nám pred chvíľou počas našej brigády venovala priamo na ihrisku pani Klaudia Štrpková z ul. L. Novomeského 8.
Radi by sme jej preto čo najsrdečnejšie poďakovali a popriali veľa pracovných a osobných úspechov. Sponzorský dar bude použitý na výstavbu detského ihriska. Ešte raz – srdečná vďaka! OZ Novomeského

* Raiffeisen banka finančne podporila projekt nášho nového ihriska. Na naše konto poputuje 1 000 eur. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú pobočke banky podpísal predseda nášho združenia Rastislav Gabera.

* Pokračovali sme v spoločných brigádach. S pomocou zo susedov sme sa venovali hĺbeniu dier na umiestnenie stĺpikov. Časť z nich sme ukotvili a zaliali betónom, čím sme uzavreli jednu z troch strán.

* Pracovníci spoločnosti NAJ detské ihrisko z Valče nainštalovali prvé objednané prvky nového detského ihriska. Dodávka je za 4 000 eur, obsahuje dve retiazkové hojdačky, vežu so šmykľavkou, pružinovú a prevažovaciu hojdačku.

* Po dnešnom večeri stoja okolo budúceho detského ihriska ďalšie stĺpiky – na oplotenie. Ide o výsledok našej ďalšej spoločnej brigády. Najskôr sme opäť svojpomocne vyhĺbili diery na ich umiestnenie, potom sme ich ukotvili a zaliali betónom.

* Budúcu športovo-oddychovú zónu v Šali, ktorú sme začali budovať, si prezrel primátor mesta Martin Alföldi. S priebehom prác sa zoznámil na stavenisku prvého projektu – nového detského ihriska.
Na budúcom detskom ihrisku máme ďalšiu novinku. Ihrisko bude osvetlené. Cieľom je, aby sa predišlo poškodeniam od vandalov. Ide o dva stĺpy so svietidlami, ktoré na vlastné náklady nainštalovalo mesto Šaľa. Neuspeli sme zo žiadosťou o podporu v projekte “Krajšie okolie s Karičkou”. Zapojili sme sa do tzv. DOBROmapy. Ide o projekt Nitrianskej komunitnej nadácie v rámci svojho programu Mladí nitrianski filantropi.

* Predstavili sme po prvýkrát komplexnú víziu nášho budúceho detského ihriska. Záujemcovia ho môžu nájsť na oficiálnej stránke združenia www.zdruzenienovomeskeho.eu alebo na profile na sociálnej sieti Facebook.

*Pokračovali sme v ďalšej práci. Zamerali sme a vyhĺbili sme ďalšie diery na stĺpiky pre plot. Strana od garáži je hotová a pripravená na osadenie, ostatné sú do polovice.

* Na budúcom novom detskom ihrisku sme začali ďalšiu fázu prác – stavbu oplotenia. Na časti vytýčenej línie sme s lopatami, rýľmi, zbíjačkami a zemným vrtákom vyhĺbili diery na umiestnenie stĺpikov. Do jám sme osadili stĺpiky a zaliali ich betónom.

* Pokračovali sme v ďalšej práci. Zamerali sme časti plota, ktorý začneme stavať už v najbližších dňoch. Oplotenie zabezpečíme svojpomocne a so sponzorských darov.

*  Štrk, ktorý nám priviezli, je už na budúcom detskom ihrisku. Ďakujeme nášmu partnerovi – Šalania.sk – za promtnú pomoc. Štrk je hlavnou dopadovou plochu, ktorá je potrebná pre certifikáciu projektu.
Neďaleko plochy, ktorá bude tvoriť nové ihrisko, sme priviezli 60 ton jemného štrku. Ide o hlavnú dopadovú plochu. Dodávku štrku, ktorý sme zakúpili v Štrkovci, zabezpečila spoločnosť Ján Vereš – Nákladná doprava z Močenka.

* Na vyhĺbenú plochu detského ihriska sme svojpomocne inštalovali netkanú textíliu, ktorá zabráni rastu buriny. Je odolná voči UV žiareniu a nepopraská pri mrazoch. Následne sme pokračovali v ďalších brigádach.

—————————————————————–

September 2014

* Zorganizovali sme prvé spoločné brigády s aktívnymi susedmi. Zamerané boli najmä na úpravu vyhĺbeného pôdorysu detského ihrisku, na ktorý pôjde v najbližších dňoch štrk – dopadová plocha.

* Začali sme výstavbu nového detského ihriska (22. septembra 2014). Začiatok výstavby začal potom, ako sme svojpomocne vyznačili a zamerali pôdorys detského ihriska. Za bagrovanie ďakujeme spoločnosti MARFIL, s.r.o. z Nitry.

* Vybrali sme i dodávateľa, ktorý v najbližších dňoch zhotoví a namontuje prvé komponenty detského ihriska. Víťazom prieskumu je spoločnosť NAJ detské ihrisko z Valče. Tešíme sa na začiatok výstavby.

* Po lete informujeme, že pre svoje zámery sme získali ďalšiu finančnú podporu. Na náš účet prišlo tisíc eur. 700 € nám darovala MANAG, spol. s r. o., 300 € sme získali od ARAKO Slovakia, s. r. o. (300 €).

—————————————————————–

August 2014

* Po získaní tohto povolenia sme sa zamerali na získanie ďalších povolení. Postupne sme získali potvrdenia od inštitúcií, ktoré môžu mať na pozemku siete.

* Mesto Šaľa (stavebný úrad) nemá námietky pre uskutočnenie drobnej stavby – oplotenie pozemku, na ktorom postavíme detské ihrisko. Vyplýva to z listu, ktorý sme dostali.
—————————————————————–

Apríl – Júl 2014

* Zverejnili sme prvú vizualizáciu (30. júla). Obsahuje prvé prvky, ktoré by sme radi mali na novom detskom ihrisku. Veríme, že sa vám to páči ? Po sérii viacerých stretnutí – s architektom, geodetom a ďalšími odborníkmi – chystáme prvé práce na novej športovo-oddychovej zóne. Geodet nám pomôže zamerať pozemok, ktorý oplotíme. Potom začnú výkopové práce.

* S mestom Šaľa sme podpísali (21. júla) nájomnú zmluvu na pozemok. Ako už dlhšie informujeme, plánujeme tam postupne vybudovať športovo-oddychovú zónu pre rodiny s deťmi a seniorov. S mestom sme ukončili (21. júla) diskusiu o konkrétnej podobe nájomnej zmluvy na pozemok, ktorý sme získali do prenájmu na vybudovanie novej športovo-oddychovej zóny. Čaká nás jej podpis a začiatok ďalšej práce.
* O podpore mladých Šaľanov, ktorý pre nás pripravia grafický návrh novej športovej zóny, sme informovali verejnosť aj prostredníctvom viacerých médií (18. júla). Ďakujeme za podporu a šírenie dobrej myšlienky. Zapojili sme (17. júla) sa do projektu “Krajšie okolie s Karičkou!” Ako uvádza, každý má možnosť prihlásiť svoj návrh na rekonštrukciu ihriska, parku alebo ineho verejného miesta, stačí iba vyplniť a zaslať formulár.

* Získali sme oficiálne prvú finančnú podporu. Zo spoločnosti MAKS-D v Novákoch sme dostali dar vo výške 1 000 € (14. júla). Ďakujeme veľmi pekne!

* Na mieste budúcej novej zóny sme sa stretli s tromi zástupcami mladej generácie (10. júla, 16. júla), ktorá by rada pomohla s grafickým návrhom celej zóny. Držíme im prsty pri zverení náročnej úlohy.
V prvej polovici júla debatujeme so zástupcami mesta o návrhu nájomnej zmluvy o pozemku, ktorý nám schválili koncom júna mestskí poslanci. Výsledok rokovaní zverejníme na stránke.

* Z Mestského úradu v Šali sme dostali návrh nájomnej zmluvy (2. júla). Týka sa prenájmu pozemku na Novomeského ulici v Šali, v priestore medzi bytovými domami a plotom cintorína.

* Šalianski mestskí poslanci schválili (26. júna) prenájom pozemku v katastrálnom území mesta, o ktorý sme sa usilovali.  Z 19 prítomných žiadosť o prenájom pozemku získala jednomyseľnú podporu.
Ekonomická komisia (23. júna) sa neuskutočnila, nakoľko nebola uznášaniaschopná, v konečnom dôsledku rozhoduje Mestské zastupiteľstvo (komisia je poradný orgán). Zasadať bude 26. júna 2014.
Našu žiadosť o prenájom dostane na stôl aj ekonomická komisia (18. júna). Zasadnutie sa uskutoční v pondelok 23. júna 2014. Ak máte záujem, nech sa páči, zastavte sa. Náš bod je 24.

* Rozrastajúce sa konáre stromov, ktoré zasahovali do miest na parkovanie na ulici Laca Novomeského 2 v Šali, sú už minulosťou. Spoločne sa o to (17. júna) postarali občania a zástupcovia združení. Pridali sme sa. 

* Mesto Šaľa zverejnilo program 4. zasadnutia Mestského zastupiteľstva (16. júna). Poslanci prerokujú niekoľko bodov. Chýbať medzi nimi nebude aj bod 21 – naša žiadosť o prenájom.
Naše občianske združenie získalo prvú finančnú podporu (13. júna). Na práce spojené s ideou, ako aj na niektoré súčasti prvého projektu – nového detského ihriska, získalo od spoločnosti Orange 800 eur.

* Naše združenie nebolo úspešné s prvou žiadosťou o podporu. Nevyšiel nám projekt v Nadácii Orange – Šanca pre tvoj región, kde sme chceli získať peniaze na niektoré časti detského ihriska (12. júna).

* O našom prvom informačnom stretnutí sme informovali médiá (12. júna). Zaujímavú reportáž priniesla napríklad RTV Krea, v prípade záujmu si ju môžete pozrieť na tomto mieste.

* Mesto zverejnilo (11. júna) oznámenie o zámere prenájmu, ktorý žiadame na vybudovanie novej športovo-oddychovej zóny. Je na úradnej tabuli pred Mestský úradom v Šali, i na oficiálnej webstránke mesta.

* Zorganizovali sme prvé informačné stretnutie pre našich susedov (11. júna). Potvrdili sme i predošlé informácie, že prvým projektom, nad ktorým uvažujeme, bude nové detské ihrisko.
Členovia nášho OZ Novomeského sa zišli na ďalšej členskej schôdzi (4. júna). Debatovali o komunikácii s mestom, účtovníctve združenia, informačnom stretnutí s občanmi a novej akcii pre deti.

*Mesto Šaľa zaevidovalo našu žiadosť o prenájom pozemku (29. mája) za účelom vytvorenia novej zóny na Ulici Novomeského. Informáciu sme dostali do schránky, informovali sme o tom médiá.
Členovia OZ Novomeského sa zišli na prvej členskej schôdzi valného zhromaždenia (28. mája). Bilancovali spolu prvú akciu pre rodiny s deťmi, ako aj o ďalších bodoch, ktoré sa týkajú združenia.

*Šaliansku estrádnu sálu sme zmenili na Rozprávkovú ulicu (24. mája). Zorganizovali sme prvú akciu na podporu nášho zámeru – postaviť detské ihrisko na Ulici Novomeského v Šali. Ďakujeme.
Na Mestský úrad v Šali sme podali žiadosť o bezplatný prenájom pozemku vo vlastníctve mesta z dôvodu hodného osobitného zreteľa. MV SR už zverejnilo našu registráciu na internete (17. mája).

* Oficiálne sme podali (15. mája) projekt do Nadácie Orange – Šanca pre tvoj región. Uchádzame sa o podporu na niektoré komponenty detského ihriska. Projekt sme nazvali “S deťmi na ihrisko”.
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky oficiálne zaregistrovalo (14. mája) občianske združenie Novomeského. Rozhodnutie o registrácii sme dostali do rúk posledný májový víkend (25. mája).
Stretli sme sa s jedným z potencionálnych dodávateľov prvkov na nové detské ihrisko. Predstavili sme svoje návrhy a zaujímali sme sa o návrhy, ktorým sa v rôznych mestách venoval tento dodávateľ (13. mája).

* Približne stovku letákov (na akciu s Majstrom N) sme rozdali na zábavnej akcii pre celé rodiny s deťmi Míľa pre mamu (10. mája ), ktoré prilákalo do ulíc nášho mesta vyše 560 registrovaných účastníkov.
Stretli sme sa zo zástupcami občianskeho združenia Šala – Tvoje mesto, ako aj občianskeho združenia Petra Bošňáka (5. mája). Predstavili sme sa a prediskutovali rôzne návrhy potenciálnej spolupráce.

* S prvým naším projektom sme zoznámili riaditeľku pobočky Raiffeisen banky v Šali (5. mája). Predstavili sme krátky zámer, ako aj prvú iniciatívu, ktoré na jeho podporu pripravujeme.
Podporiť voľno-časové aktivity detí a mládeže, a tým rozvíjať ich fyzické a psychické zručnosť, je cieľom združenia. Uvádzame to v stanovách, ktoré sme odoslali (2. mája) na Ministerstvo vnútra SR.
* Pokračujeme  v prípravách našej akcie – vystúpenia Majstra N v Šali. Letáky o nej ste mohli získať 1. mája pri amfiteátri v meste. To pozvánku zverejnilo i na svojej stránke i podstránke MsKS.

*Vytvorili sme predpokladaný 3D model ihriska (27. apríla). Radi prijmeme akékoľvek pripomienky o prvkoch a ich rozmiestnení. Ak máte záujem, neváhajte nás kontaktovať alebo osobne osloviť na ulici.

*Začali sme pripravovať prvú akciu, ktorá poslúži na podporu výstavby detského ihriska. Pozývame na vystúpenie kráľa detí Majstra “N” (23. apríla). O iniciatíve sme informovali aj médiá, monitoring je možné nájsť tu.

*Prvé zámery sme prediskutovali s kompetentnými na Mestskom úrade v Šali. Z diskusie vyplynula povinnosť spracovať žiadosť o pozemok, ktorú po založení združenia predložíme.
Rozhodli sme sa založiť občianske združenie Novomeského, aby sme jasne a transparentne preukázali, ako investujeme získané finančné prostriedky na tento projekt. Ak nás chcete podporiť tiež, ozvite sa nám.

Založili sme internetovú stránku www.zdruzenienovomeskeho.eu, kde sú informácie o našich zámeroch. Zatiaľ funguje len v obmedzenom režime, sú na nej základné informácie o nás i projektoch.

—————————————————————–

Január – Marec 2014

* Po prvých diskusiách sme s nápadom vytvoriť novú zónu osobne zoznámili primátora Šale.

* Začali sme uvažovať o výstavbe nového detského ihriska a novej zóny pre rodiny s deťmi a seniorov.

 1,843 total views,  2 views today